Як правильно дихати?

Правильне дихання дуже важливе в медитації. Коли ви вдихаєте, намагайтеся вдихати так тихо й повільно, як можете, так, щоб, якби хтось помістив тоненьку ниточку перед вашим носом, вона б зовсім не рухалася. А коли видихаєте, намагайтеся видихати навіть ще повільніше, ніж вдихали. Якщо можете, зробіть коротку паузу між першим видихом і початком наступного вдиху. Якщо можете, затримайте подих на декілька секунд. Та якщо це важко, не робіть цього. Ніколи не робіть того, що зашкодить вашим органам чи дихальній системі.

Дихаючи, спочатку треба подумати про чистоту. Коли ви вдихаєте, якщо ви зможете відчувати, що ваш подих приходить прямо від Бога, від самої Чистоти, тоді подих  легко може бути очищено.

Потім, щоразу, коли ви вдихаєте, спробуйте відчути, що приносите у своє тіло спокій, безмежний спокій. Протилежність спокою – неспокій.  Коли ви видихаєте, намагайтеся відчути, що викидаєте з себе весь неспокій, і позбавляєтесь неспокою, який бачите навколо себе. Коли ви будете дихати так, ви побачите, як неспокій залишає вас. Виконавши це декілька разів, спробуйте, будь ласка, відчути, що вдихаєте силу  Всесвіту. А коли видихаєте, відчувайте, що з вашого тіла виходить страх. Зробивши це кілька разів, спробуйте відчути, що ви вдихаєте Радість, безмежну Радість, а видихаєте печаль, страждання й меланхолію.

Є ще одне, що ви можете спробувати. Відчувайте, що ви вдихаєте не повітря, а космічну енергію. Відчувайте, що величезна космічна енергія входить у вас з кожним подихом, і що ви будете її використовувати, щоб очистити своє тіло, витал, розум і серце. Відчувайте, що немає жодного місця у вашому тілі, в якому нема потоку космічної енергії. Вона тече в вас, мов ріка, омиваючи й очищуючи усе ваше єство. Потім, коли ви починаєте видихати, відчувайте,  що ви видихаєте з себе все сміття, всі небожественні думки, темні ідеї, нечисті дії. Все в вашій системі, що ви називаєте небожественним, все, що не хочете вважати своїм – відчувайте, що ви це видихаєте.

Це не є традиційною прана ямою йоги, яка складніша та більш систематизована, та це найефективніший духовний метод дихання.

Якщо ви практикуватимете цей метод дихання, ви скоро побачите його результат. Спочатку вам потрібно буде скористатися уявою, та через певний час ви побачите й відчуєте, що це зовсім не уява, а реальність. Ви свідомо вдихаєте енергію, що тече усюди навколо вас, очищуючи себе і позбавляючись від усього небожественного. Якщо ви зможете так дихати по п’ять хвилин кожен день, ви зможете здійснювати дуже швидкий прогрес. Але це треба робити дуже свідомо, не механічно.

(З книги Шрі Чинмоя “Безмовне навчання”)