В якій позі краще медитувати?

Медитуючи, важливо тримати хребет прямим і вертикальним, а тіло розслабленим. Коли тіло напружене, то, звичайно, божественні й плідні якості, які течуть крізь нього під час медитації, не будуть отримані. Тілу також не повинно бути незручно. Коли йому незручно, воно спонтанно змінить позу. Коли ви медитуєте, ваше внутрішнє єство мимоволі приведе вас до зручної пози, і тоді від вас залежить підтримувати її. Головна перевага пози лотосу в тому, що вона допомагає тримати хребет прямим і вертикальним. Але при ній необов’язково тіло буде розслаблене. Тому поза лотоса зовсім не є необхідною для успішної медитації. Багато людей дуже добре медитують, сидячи на стільці.

Деякі шукачі люблять медитувати лежачи, але я хочу сказати, що це зовсім не рекомендовано для початківців, і навіть для тих, хто медитує вже кілька років. Це підходить тільки для найбільш досвідчених шукачів і для тих, хто здобув осягнення. Інші, хто намагається медитувати лежачи, увійдуть до світу сну чи дрімоти. І крім того, коли ви лежите, ваше дихання зовсім не таке хороше, як коли ви сидите, тому що воно не таке свідоме чи контрольоване.

Мої учні часто запитують мене, чи слід їм медитувати з розплющеними очима. Тут я можу сказати, що в дев’яноста випадках зі ста учні, що тримають очі заплющеними під час медитації, засинають. П’ять хвилин вони медитують, а потім п’ятнадцять хвилин перебувають у світі сну. Там нема динамічної енергії, тільки летаргія й самовдоволення, й у них з’являється солодке відчуття спокою. Потім, через деякий час, Милістю Бога, вони прокидаються й дві-три хвилини медитують знову.

Насправді, найкраще медитувати з навіввідкритими й напівзаплющеними очима. Тоді ви стаєте коренем дерева й водночас найвищою гілкою. Та частина єства, що тримає очі напіввідкритими, відчуває, що вона корінь, який символізує Матір-Землю. Інша частина, що тримає очі напівзаплющеними – найвища гілка, світ бачення, чи, так би мовити, Небеса. Ваша свідомість на найвищому рівні, і вона водночас тут, на Землі, і намагається трансформувати світ.

Коли ви медитуєте з напіввідкритими і напівзаплющеними очима, це називається медитацією лева. Навіть ідучи глибоко всередину, ви фокусуєте свідому увагу і на фізичному, і на підсвідомому плані. Обидва – і фізичний світ, з його шумом і відволіканнями, і підсвідомий світ, світ сну – запрошують вас. Та ви перемагаєте їх обох.

(З книги Шрі Чинмоя “Безмовне навчання”)