Розум і серце – кілька вправ

Відокремте себе від розуму й спостерігайте за розумом. Ви можете прочитати сотні сторінок чи поговорити з сотнями людей, але не здобудете просвітлення. Тому, думаючи про те, що вам дав розум, думайте водночас про найважливішу для себе річ, якої найбільше потребуєте. І ви побачите, що розум не здійснив цієї потреби. Оскільки розум розчарував вас, навіщо концентруватися на ньому?

Якщо ви медитуєте у розумі, ви зможете медитувати, можливо, лише п’ять хвилин, і з цих п’яти хвилин одну хвилину ви, можливо, медитуватимете дуже сильно. Спочатку ви отримуєте радість і вдоволення, а потім можете відчути суху пустелю. Якщо ви медитуєте в серці, настане день, коли ви почнете отримувати вдоволення. Якщо ви медитуєте в серці, ви медитуєте там, де знаходиться душа. Справді, світло і свідомість душі пронизують усе тіло, та є особливе місце, де душа перебуває більшість часу, і це і є серце. Я не маю на увазі людське серце, фізичне серце, яке лиш один з органів. Я говорю про чисте серце, духовне серце. Духовне серце розташоване в центрі грудей, центрі нашого єства. Якщо ви хочете просвітлення, то отримаєте це просвітлення від душі, яка всередині серця.

Коли ви намагаєтеся зробити свій розум тихим і спокійним, ви концентруєтесь. Якщо ви успішно проганяєте геть усі думки, які турбують розум, раніше чи пізніше ваша внутрішня суть мимоволі вийде вперед і стане перед вами, немов палаюче сонце, що розриває покрив хмар. Поки що внутрішнє сонце вкрите хмарами – думки, ідеї, сумніви, страхи тощо. Вважайте розум мавпою або неслухняною дитиною. Скільки б разів він не приходив, женіть його чи навмисне переводьте свідому увагу на щось інше. Якщо ви дозволите йому заважати вам, він набуде сили і буде мучити вас далі. Під час медитації розум може чинити опір і заважати, але вам потрібно відчувати, що у вас є дещо вище за розум – ваше серце. Просто киньте розум і все, що в ньому є, в серце.

***

Як ви концентруєтеся на чомусь – картині, свічці, полум’ї, будь-якому матеріальному об’єкті, так само ви можете концентруватися на серці. Ви не можете фізично дивитися на своє духовне серце, але можете зосередити на ньому усю свою увагу. Потім поступово сила вашої концентрації входить в серце і повністю забирає вас зі сфери розуму.

Намагайтеся вдихати так тихо й повільно, як можете, так, щоб, якби хтось помістив тоненьку ниточку перед вашим носом, вона б зовсім не рухалася. І тоді ви побачите, що ваша медитація стане глибокою, і ваш розум буде дуже спокійним і тихим.

Потім уявіть щось широке, тихе й спокійне. Коли починаєте медитацію, відчувайте, що всередині вас – величезний океан, і ви пірнули до самого дна, де він – сам спокій. Якщо ви зможете ототожнитися з цим океаном, з цим потоком спокою, медитувати стане надзвичайно легко.

***
Тримайте очі напіввідкритими і уявіть безмежне небо. Спочатку намагайтесь відчути, що небо перед вами, а пізніше намагайтеся відчути, що ви просторі, мов небо, що ви самі – безмежне небо. Через кілька хвилин, будь ласка, заплющіть очі і намагайтеся побачити і відчути це небо в своєму серці. Будь ласка, відчувайте, що ви – Серце Всесвіту, і всередині вас – небо, на яке ви медитували і з яким ототожнилися. Серце Всесвіту набагато більше за небо, тому ви легко можете вмістити небо в собі.

(З книги Шрі Чинмоя “Безмовне навчання”)