Медитація для початківців

“Медитація дарує нам природне та спонтанне життя, життя, яке стає настільки природним і спонтанним, що ви не можете дихати, не будучи свідомими своєї божественності”

Шрі Чинмой.

Шлях медитації – то шлях самопізнання й самовдосконалення шляхом постійного набуття власного внутрішнього досвіду, практики, розширення серця й поступового спрощення та очищення думок, почуттів і дій. Якщо людина починає цікавитися медитацією, це є знак внутрішнього пробудження. Прагнення до більшої усвідомленості, повноти й глибини життя. 

Медитація означає розмову з безмовністю.                                     Шрі Чинмой,  “77 000 дерев служіння, ч. 24, #23266

На цій сторінці – добірка порад для тих, хто робить перші кроки в медитації. Ви дізнаєтеся, коли, як, як часто краще медитувати, як правильно підготуватися до медитації, яке місце обрати та як медитувати, щоб отримати хороший результат.

Ці матеріали можна використовувати поступово, з часом практики, обираючи те, що підходить та подобається саме вам. Навчитись медитувати можна також на безкоштовних курсах, які регулярно проходять у більшості великих міст України. 

Якщо ви абсолютний новачок, для початку слід прочитати декілька духовних книжок або священних писань. Вони дадуть вам натхнення. Та читати слід книжки тих духовних Вчителів, яким ви безумовно вірите. Вчителі, які досігли найвищого Осягнення, існують, і якщо ви читатимете їхні книжки, до вас неодмінно прийде натхнення. 

Пропонувати Істину можуть лише ті, хто осягнув Істину. Інакше виявиться, що сліпий веде сліпого. 

Спочатку не слід навіть думати про медитацію. Просто намагайтеся виділити певний час протягом дня, коли ви спробуєте бути тихим та спокійним, і відчувайте, що ці п’ять хвилин належать вашому внутрішньому єству, й більше нікому. Регулярність має найбільше значення. Те, що вам потрібно – регулярна практика у один і той самий час.

Шрі Чинмой

Кращий спосіб почати вчитися медитації – спілкуватися з людьми, які вже певний час займаються медитацією. Ці люди не в змозі вас навчати, але вони зможуть надихати вас. Якщо у вас є друзі, які вміють медитувати, просто посидьте поруч з ними, коли вони медитують. Ваше внутрішнє єство зможе несвідомо отримати від них певну медитативну силу. Ви нічого в них не крадете – просто ваше внутрішнє єство отримує від них допомогу без вашого зовнішнього усвідомлення.

Найважливіше – практика. Сьогодні ваш розум поводиться, як мавпа, – постійно стукає у двері вашого серця й порушує рівновагу серця. Але щоразу, як розум приходить до вас, просто женіть його геть чи навмисне переключайте увагу на щось інше. 

Шрі Чинмой, з книги “Безмовне навчання”

Де й коли? – час і місце медитації

Коли я медитую, я медитую на небо Безмежності                                         Шрі Чинмой, “77 000 дерев служіння, #18193

Медитація – це звернення до своєї внутрішньої божественності, священна дія. Тому важливо, щоб місце для медитації було тихим, чистим та надихало вас. Оберіть вдома спокійне тихе місце й використовуйте його лише для практики медитації, і тоді сама енергія цього місця допомагатиме вам налаштуватися на внутрішню подорож. Добре було б зробити невеликий красивий вівтар та прикрасити його квітами, чистою світлою тканиною. Можна використовувати зображення, які вам подобаються та дарують натхнення. З часом ваша здатність зростатиме, й стан медитації буде приходити мимоволі, ви навчитеся бути непідвладними тому, що відбувається навколо. Але на початку дуже важливо медитувати у спеціально відведеному тихому, чистому, усамітненому місці, призначеному тільки для практики медитації.  

Кращий час для медитаціїранній ранок. Вранці вібрації світу тихі, природа сповнена спокою, і нам не заважатиме шум та галас. Ранкова медитація дуже важлива ще й тому, що допомагає до початку щоденних справ і суєти побути в контакті з собою, своїм глибоким єством, налаштуватися на новий день, можливо, отримати з внутрішнього плану важливі ідеї, відповіді на питання, які хвилюють нас, тощо. Але не слід свідомо концентруватися на чомусь під час медитації. Слід відпустити себе, довіритись божественному в собі, і тоді, якщо потрібно, знання чи практичні ідеї прийдуть зсередини (детальніше про те, як медитувати – далі)

В Індії традиційно існує так званий час Brahma Muhurta, Час Брахману, найкращий час медитації, близько 2:30 чи 3:00 уночі. Але для західної людини, що здебільшого пізно лягає спати, краще медитувати о шостій ранку. Після шостої ранку свідомість Землі переходить до іншого стану, стану збудження і діяльності, тому медитувати стає важче, навіть якщо навколо тихо і темно. 

Наступна за значенням – вечірня медитація. День закінчено, лишились позаду його справи, успіхи та невдачі, і, перш ніж заснути, ви маєте золоту можливість запропонувати все, що відбулося, найвищому у собі, Всевишньому. Побуди наодинці з собою, у повнім прийнятті й спокої.

Що робить медитація?    Вона  перетворює кам’яне серце                    На серце-квітку.                             Шрі Чинмой, “77 000 дерев служіння, частина 11, #10465

Через медитацію ми отримуємо божественний спокій. Навіть якщо ми медитуємо 15 хвилин і отримуємо спокій тільки одну хвилину, ця одна хвилина спокою, якщо це справжній, могутній спокій, наповнить собою весь наш день. Якщо ми помедитуємо о шостій ранку, увечері ми ще будемо відчувати внутрішній спокій, внутрішню радість, внутрішнє світло. Якщо від своєї медитації ми отримуємо справжню силу, все це триває певний час. Коли у нас медитація найвищого рівня, ми отримуємо суттєвий спокій, світло та захват. Нам потрібна медитація, тому що ми хочемо зростати в світлі й здійснити себе в світлі та через світло. Якщо це наш вибір, якщо це наше устремління, якщо це наша спрага, то медитація – єдиний шлях. 

Sri Chinmoy, Meditation: God’s Duty and man’s beauty, Agni Press, 1974

Початківцю потрібно відчувати, що він дитина, скільки б земних років йому не було. Розум дитини не розвинений. Коли їй виповнюється дванадцять-тринадцять років, розум починає діяти на інтелектуальному рівні, але до того вона – саме серце. Що б вона не побачила, вона відчуває як своє. Вона мимоволі ототожнюється. Ось що робить серце.

Коли ви відчуєте, що ви дитина, зразу відчуйте, що стоїте у квітучім саду. Цей квітучий сад – ваше серце. Дитина може грати в саду годинами. Вона переходитиме від квітки до квітки, але не піде з саду, бо буде отримувати радість від краси й аромату кожної квітки. Всередині вас – такий сад, і ви можете лишатись у ньому так довго, як захочете. Так можна медитувати на серце.

Шрі Чинмой. З книги «Плутанина розуму і просвітлення серця», частина 2

Як часто медитувати?

Якщо ви хочете отримати від медитації все багатство, яке вона може подарувати, медитувати слід регулярно. Медитація – це пожива для нашого внутрішнього єства, нашої душі. Так само, як ми регулярно споживаємо фізичну їжу, важливо регулярно наповнювати себе їжею внутрішньою – Світлом, Спокоєм, Любов’ю, Захватом. Це можна зробити за допомогою медитації. 

Як правильно підготуватися до медитації

Вам дуже допоможе, якщо перед медитацією ви приймете душ та одягнете чистий та світлий одяг. Добре мати одяг, призначений тільки для медитації. Місце медитації – ваш вівтар – також має бути чистим та світлим, тоді вібрація чистоти допоможе вашій внутрішній суті вийти вперед і медитувати буде легше. Можна використовувати свічки, ароматичні палички, квіти. Якщо у вас є духовний Вчитель, ви можете використовувати його зображення для медитації. 

Музика і мантри для медитації

Медитувати можна в безмовності, а можна під музику. Можна перед початком медитації прослухати медитативну музику чи мантри, або повторити мантру декілька разів.  

Дихання та постава

Для медитації підходить будь-яка зручна поза, але важливо, щоб тіло не було напружене, а хребет лишався прямим. Можна медитувати на подушці або сидячи на стільці. Краще не медитувати лежачи, тому що якщо лягти, тіло може відчути, що саме час підготуватись до сну, і медитації не відбудеться. Медитація – це не приємне розслаблення. Це внутрішня пильність, внутрішня свідомість. З цієї самої причини не варто заплющувати очі при медитації. Краще тримати іх напівзакритими, щоб одночасно бути свідомими і внутрішнього, і зовнішнього світу. З часом та при регулярній практиці наше внутрішнє єство саме підкаже, як краще медитувати. 

Починаючи медитацію, зосередьте увагу на подисі, намагайтеся зробити його глибоким, повільним і спокійним. 

  • “Правильне дихання дуже важливе в медитації. Коли ви дихаєте, намагайтеся вдихати так повільно і спокійно, як можете, так, щоб, якщо перед вашим носом помістити тоненьку ниточку, вона б навіть не ворухнулася. А коли видихаєте, намагайтеся видихати навіть ще повільніше, ніж вдихали”. 
  • “Починаючи медитувати, зробіть декілька глибоких вдихів. З кожним вдихом намагайтеся відчути, як в вас входить потік енергії. Потім спробуйте відчути, що ви вдихаєте через різні частини тіла – очі, вуха, лоб, плечі, маківку голови тощо. Відчуйте, що кожне з цих місць – двері, і коли ви вдихаєте, відчувайте, що ви відкриваєте ці двері”. (з книг Шрі Чинмоя)

Відчуйте, що, роблячи вдих, ви вдихаєте чистоту, спокій і радість, а видихаючи, позбавляєтеся від неспокою, хвилювання та тривог. 

  • Перше, про що слід думати під час дихання – це чистота. Коли ви вдихаєте, якщо ви можете відчути, що дихання приходить прямо від Бога, від самої чистоти, то ваш подих легко може бути очищений. 
  • Щоразу, коли ви вдихаєте, спробуйте відчувати, що ви приносите у своє тіло спокій, безмежний спокій. Протилежність спокою – неспокій. Коли ви видихаєте, намагайтеся відчувати, що ви позбавляєтесь від неспокою, що є всередині вас, та неспокою, який бачите навколо. Якщо ви будете дихати так певний час, то побачите, що неспокій залишив вас. 
  • Будь ласка, спробуйте відчути, що ви вдихаєте силу Всесвіту. А коли видихаєте, відчувайте, як весь страх йде з вашого тіла. Зробивши це кілька разів, спробуйте відчути, що вдихаєте радість, а видихаєте печаль, страждання, меланхолію. 

З книги Шрі Чинмоя “101 техніка медитації”

 

Як почати медитацію

Медитація означає випромінення щастя.                          Шрі Чинмой

Рано вранці, коли ви сідаєте медитувати, зробіть три дуже глибоких, повільних, рівних вдихи, а видихаючи, запропонуйте одухотворену вдячність Всевишньому. Чому? Причин декілька. Ми всі спимо уночі. Хто повертає нас назад зі сну? Бог. Як? Внутрішньо Він говорить нам: “Діти, вам час вставати”. У Всевишнього є космічний план. Згідно цього плану Він сподівається, що ми будемо щодня свідомо грати свою роль. Він міг би дозволити нам спати. Є люди, які не мають устремління та які встають дуже пізно. Та між цими людьми й щирими шукачами – величезна різниця. Тому ми дякуємо Всевишньому за те, що Він обрав нас, щоб ми прокинулися й медитували. 

Є й друга причина запропонувати вдячність. Чому серед багатьох мільйонів людей Бог дав устремління нам, а не іншим? Чому Він обрав всього декілька тисяч серед багатьох мільйонів? За цей дарунок ми теж повинні щодня рано вранці пропонувати Йому свідому вдячність.  

Запропонувавши вдячність, ми можемо починати медитацію. Думайте про Всевишнього як про людину. Якщо ви будете вважати Його особистісним Богом, так легше й безпечніше, особливо на початку. Якщо ви схочете побачити Бога в Його безособистісному аспекті, ви будете спантеличені його величезністю. Всередині нас – душа, у якої є безкінеча здатність. Давайте уявимо собі, що душа – безособистісний Бог, а тіло – особистісний Бог. Так ось сила, що її має душа, проявляється через фізичне. Якщо душа схоче проявити свою красу, вона проявить її у фізичному. Якщо душа схоче проявити свою силу, вона дасть нам силу. 

Коли початківець медитує рано вранці, він повинен медитувати на Стопи особистісного Бога. Він повинен відчувати, що з усією любов’ю та відданістю він торкається Того, хто безкінечно величніший. І, торкаючись Його Стоп, він повинет стати єдиним з цією Особистістю. Для чого торкатися Його Стоп? Хтось може бути таким високим, що ви не зможете торкнутись його голови, та коли ви торкаєтесь його стоп, ви миттєво починаєте відчувати відданість та сумирність. 

 Коли ви торкаєтеся його стоп, ви відчуваєте, що він ваш близький. Якщо ви відчуваєте, що він ваш близький, ваша відданість набуває динамічної сили і входить у дію. Отже, коли ми відчуваємо, що у Всевишнього людський вигляд і Він наш найближчий, тільки тоді ми отримуємо радість ототожнення. Тільки тоді ми відчуваємо нероздільну єдність та безмежну радість. 

 
Користь концентрації

Концентрацію можна вважати першою сходинкою, підготовкою до медитації. Якщо наш розум блукає й до нього весь час приходять думки, можуть допомогти вправи на концентрацію. 

Коли ви концентруєтеся, слід відчувати, що не існує нічого, крім того, на чому ви концентруєтесь. Коли ви концентруєтеся, намагайтеся забути все інше, що є у світі – всередині вас, навколо вас, перед вами, над вами, понизу вас.

Якщо ви хочете набути сили концентрації, ототожнюйтесь зі щонайменшим. Тільки тоді ви станете всемогутнім. Бог всемогутній не тому, що Він – сам обшир, а тому, що Він – всередині мурахи й так само всередині слона. Бог всемогутній тому, що Він може бути і слоном, і мурахою. Він безкінечний і Він кінечний. Саме тому, що Він одночасно кінечний і безкінечний, Він є всесильним.

Полум’я в серці

Будь ласка, уявіть всередині вашого серця полум’я. Поки що це полум’я крихітне і тремтить, воно не велике полум’я. Але одного дня воно неодмінно стане дуже сильним і просвітлюючим. Тому кожного дня, перед молитвою та медитацією намагайтесь уявити у своєму серці полум’я, палаюче полум’я. І, будь ласка, намагайтеся уявити, що це полум’я просвітлює ваш розум. Ви не можете концентруватися так, як вам би хотілося, бо розум не зосереджений. Він постійно думає багато про що. Розум не просвітлений належним чином, тому уявіть прекрасне полум’я у своєму серці, яке просвітлює вас. Принесіть це полум’я до свого розуму. Тоді ви поступово побачите струмінь світла у розумі. Коли розум почне просвітлюватись, буде дуже, дуже легко концентруватись протягом триваголо часу й концентруватись глибше.

Концентрація на пульсі

Якщо ви хочете бути справжнім героєм у духовному житті, можете спробувати концентруватись на своєму пульсі. Це для вас золота можливість увійти у безкінечне життя. Щоразу, коли ви чуєте звук серцебиття, одразу ж відчувайте там своє безкінечне, безсмертне життя.

Шрі Чинмой, 222 техніки медитації.

Медитація в сердці

Краще медитувати в серці, ніж у розумі, тому що світ розуму часто сповнений сумнівів, плутанини, нерозуміння – та саме у серці перебуває наша справжня реальність, наша душа. Тому, починаючи медитувати, намагайтеся відчути, що ви залишаєте кімнату розуму й заходите до кімнати свого духовного серця. Духовне серце знаходиться всередині грудей. Це не фізичний орган, котрий переганяє кров. Це духовний центр, те місце, куди ми показали б на себе, говорячи “я”.

Для цього можна спробувати кілька простих вправ: 

  • спробуйте відчути, що дихаєте не носом, а через центр грудей, через своє духовне серце. Щоразу, коли ви робите вдих, відчувайте, що енергія Всесвіту входить у ваше духовне серце й звідти поширюється всередині, омиває все, несе чистоту, світло і спокій. 
  • запаліть свічу й сконцентруйтесь на її полум’ї. Полум’я свічі символізує молитву, прагнення до божественного. Відчувайте, що в усьому світі нема більше нічого – тільки ви й полум’я свічі. Через деякий час спробуйте уявити, що це полум’я – у вашому серці. Воно нічого не спалює, тільки наповнює вас світлом, чистотою, внутрішнім прагненням до божественного. Уявіть, що ваше серце, ніби полум’я свічки, завжди лине догори. 
  • уявіть, що ви маленька дитина. Діти більше перебувають у світі серця, ніж дорослі. Їхній розум ще не навчився сумніватися, заплутувати й ускладнювати. Тому медитувати буде легше, якщо уявити себе дитиною. Ви себе не обманюєте – кожен, хто починає життя медитації, стає особливою, обраною, улюбленою дитиною божественнності, Бога.Уявіть, що ви маленька дитина, і гуляєте у прекраснім саду, де багато квітів. Ви йдете по саду й насолоджуєтесь красою кожної квітки й вдихаєте її аромат. 
  • поставте перед собою квітку. Помилуйтеся нею, її красою та чистотою. Спробуйте ототожнитися з нею – уявіть, що тягнетеся до неї серцем, ніби протягуєте золотий промінь. Потім відчуйте, що ви самі стали квіткою, що у вас немає ні рук, ні обличчя – тільки пелюстки, й ви сповнені краси й аромату. 
  • спробуйте медитувати під тиху музику, наприклад, музику флейти
Молитва і медитація

Ось у чому різниця між молитвою і медитацією: молитва – дещо абсолютно інтенсивне, спрямоване вгору, а медитація широка й простора, вона розширюється в Безмежність. Коли ми молимося, ми відчуваємо певну вібрацію від маківки голови до кінчиків пальців. Все наше єство молиться, закликає, лине догори. Що стосується медитації, тут ми кидаємо себе в безмежний простір, в море Спокою, море Захвату, в Безмежжя; або ми запрошуємо Безмежжя ввійти до нас.

У молитві ми відчуваємо односпрямоване полум’я, що підноситься й лине догори. Само природа молитви – досягти Бога, піднімаючись вгору. Все наше єство лине угору, мов полум’я. Навіть якщо ми молитимося Богу про людство, про увесь світ, ми побачимо, що за самою природою молитви ми линемо догори. Молитва гаряча, інтенсивна. Вона зазвичай не розширюється. А ось медитація розширюється, це, фактично, миттєве розширення. Медитація, наче птах, завжди розправляє свої крила, розширюється у Спокої, Світлі й Захваті. Коли ми медитуємо, ми бачимо, відчуваємо й перетворюємось на цілий Всесвіт Світла й Захвату.

Шрі Чинмой. З книги «Медитація: забіг людства й Милість Божественності», частина 2.

Навчитися медитувати можна й на безкоштовних курсах, що регулярно проводяться в усіх великих містах. Курси розраховані на тих, хто ніколи не медитував раніше. 

Ще музика для медитації

Відео медитації

Медитація та духовний Вчитель

Коли Вчитель приймає когось в учні, це означає, що Вчитель дає священне обіцяння душі людини-шукача, що він приведе шукача до Бога. Під час ініціації Вчитель обіцяє шукачеві: “Не хвилюйся про свої недоліки, свої слабкі сторони, свою темряву-невігластво. Я подбаю про них. Просто віддай їх мені. Віднині твої обмеження, твої недосконалості та несвобода – мої. Я буду дбати про них”. 

Вчитель не забирає індивідуальності чи особистості учня. Вчитель просто приводить учня до Бога. Духовний Вчитель – просто старший брат людства, він приводить своїх менших братів до їхнього спільного Батька, і на цьому його роль закінчується. 

Злодій може сказати вам: “Не крадіть, не крадіть, красти дуже погано”. Брехун може сказати вам: “Не брешіть, не брешіть, це дуже погано”. Та їхні слова не дадуть вам жодного натхнення. Так, ви не збираєтеся крсти чи говорити неправду, та якщо ви почуєте ті самі слова від святої людини, від духовного Вчителя, ви миттєво отримаєте та відчуєте у собі  величезну силу, величезну енергію, величезну міць. Ви відчуєте, що більше ніколи в цьому житті ви не скажете неправди й не вчините нічого поганого, тому що коли вам щось говорить Вчитель, він вживлює в вас величезну силу волі. Він не просто говорить щось – в його словах незглибима сила. Брехун може сказати ті самі слова, але коли Вчитель говорить вам: “Не входьте у життя неправди”, ви миттєво відчуваєте величезну внутрішню силу. 

Ця сила, яку він виводить наперед, – то ваша власна сила. Так ви можете отримати натхнення вести духовне життя від великого Вчителя.