Йога і медитація

Медитація означає вільний доступ до власного внутрішнього Безмежжя, нашої мудрої, древньої, вічної душі, яка завжди на зв’язку з Найвищим, Божественним. Це означає невпинний рух уперед. Розвиток духу, розширення нашої свідомості, можливість все чіткіше і свідоміше розуміти – хто я, чого маю досягти за цей швидкоплинний проміжок життя, що для мене правильно, а що ні, в чому моя місія, що принесе мені справжнє вдоволення, втіху, щастя. Як я маю чинити в кожній ситуації, в кожну мить, щоб нести собі й світові тільки благо. В цьому полягає практичність медитації.

Є речі, що на перший погляд здаються безневинними та привабливими, а насправді для нашої душі, нашого щастя, нашого здійснення в житті вони досить шкідливі, і дуже важливо набути вміння розрізняти.  Що таке медитація, як не постійна внутрішня охорона? Даючи кожній людині можливість долучитися до своєї суті, свого внутрішнього єства,  вона береже нас від нескінченних болісних помилок.

У прадавні часи люди, що хотіли практикувати духовне життя, відмовлялись від світу, йшли у печери, ліси, гори, монастирі та насамоті намагалися пізнати Бога. Духовні люди сучасності, духовні Вчителі наших днів говорять, що нам не потрібно відмовлятися від світу, не треба йти до печер, щоб досягти духовної досконалості й просвітлення. Тому що Бог – у світі. Світ  – то тіло, проявлена форма Бога. Тому нам не треба нікуди йти. Треба стати свідомими у своєму житті, прийняти життя в його повноті, зробити життя досконалим і божественним, практикуючи медитацію тут, у світі.

Медитація кожної людини унікальна й може змінюватися з часом. Щоб медитувати правильно, важливо довіряти божественному в собі, знаючи, що ми, як всі щирі шукачі, знаходимося в цю мить під постійним захистом самого Всевишнього, Бога. Це дивовижний, унікальний, завжди новий шлях постійного, невпинного самопізнання.

У нашій душі – безмірне світло, величезні можливості, осяйне, променисте щастя. Тому, починаючи займатися медитацією, ми ніби потроху відкриваємо століттями замкнені двері, за якими наш споконвічний скарб. І тоді наше життя вже не може лишитися таким, як раніше. Воно набирає швидкості, сповнюється нового простору і нових барв.

У житті ми звикли керуватися розумом і довіряти розуму. Але план розуму обмежений. Що таке медитація, як не розкриття плану серця? Сповненого затишку, світла, тиші, взаєморозуміння, любові. Коли ми в серці, ми вдоволені та щасливі, ми, що б не відбувалося, дивимося на світ щирими та відкритими очима дитини. В нашому світі, мов у світі дитини, сонячно. Просто. Природно. Тепло. Що таке медитація, як не шлях, який веде до вміння бути справжнім собою у цьому непростому світі –  й крок за кроком створювати навколо себе власний простір чистої та щирої радості?

На практичному рівні медитація починається саме з заспокоєння розуму, концентрації розуму на певному образі чи предметі. Починаючи медитацію, можна зосередитися на духовному серці й намагатися зупинити думки. При медитації нас огортає динамічна й радісна тиша. Це ніби харчування для внутрішнього єства. Всі наші недосконалості та недоліки за регулярної практики будуть поступово трансформуватися, все, що слабке в нас, набирати сили, а все сильне й яскраве, чим ми обдаровані, стане ще яскравішим. До нас наблизиться те, що раніше здавалося недосяжним чи неможливим. Регулярна практика медитації гармонізує наш внутрішній, а з часом і зовнішній світ, наші думки, прагнення, емоції, способи поведінки, взаємини з іншими людьми. Все, що було зайвим, неефективним, з часом зникає.

Навчитися медитації можна самостійно, отримавши знання зсередини, але для цього наш внутрішній поклик має бути дуже сильним і щирим. Простіший шлях – керівництво духовного Вчителя. Це ніби сходження на гору, бо духовне життя – шлях до своєї найвищої вершини. В гори можна йти самому. Та якщо ми скористаємося допомогою провідника, який знає про цю гору все, всі її стежки, можливі труднощі на шляху, який вміє підбадьорити на важкій ділянці, дати нам, зробити для нас саме те, що потрібно кожної миті – це, безсумнівно, полегшить і прискорить шлях.

Медитація буде найбільш ефективною за регулярної практики. Це, особливо на початку, може вимагати певної дисципліни, але з часом вона стане приємною потребою, допомагаючи розпочинати день і закінчувати день миром, радістю, гармонією та повнотою життя.

 

 

 

“Духовність  має потаємний ключ, що відкриває Двері Божественності. Цей ключ – медитація. Медитація робить простим наше зовнішнє життя і наповнює енергією наше внутрішнє життя. Медитація дарує нам природне і спонтанне життя, життя, яке стає настільки природним і спонтанним, що ми не можемо дихати, не усвідомлюючи своєї внутрішньої божественності.

Медитація – божественний дарунок. Це прямий шлях, який веде шукача до Того, від Кого він прийшов. Медитація говорить шукачеві, що його земне життя – потаємне й священне, й підтверджує його божественний спадок. Медитація дає йому нове око, щоб бачити Бога, нове вухо, щоб чути Голос Бога, та нове серце, щоб відчувати Присутність Бога”.

Шрі Чинмой. З книги “Медитація: вибір людини й Голос Бога”, частина 1, Agni Press, 1974

Sri Chinmoy, Meditation: man’s choice and God’s Voice, part 1, Agni Press, 1974

Зйомка: Mridanga Spenser.

Онлайн-курс медитації

Онлайн-курс складається з восьми занять та дає можливість отрима