Самопізнання

 

chanting“Самопізнання – найвище просвітлення. Це сомопізнання відбувається, коли ми відчуваємо потребу у найвищій, найглибшій і всепереможній Реальності всередині нас. Ця всепереможна Реальність – Бог-Мудрість, Бог-Співчуття, Бог-Турбота. Якщо ми йдемо глибоко, глибше, найглибше, до найпотаємніших глибин свого серця  –  ми бачимо Бога-вічну Турботу, і в Його Турботі ми бачимо Бога-безмежне Співчуття. Співчуття Бога і Турботу Бога ніколи не можна розділити.

Що поєднує наше буття і Буття Бога? Наша медитація. Коли ми медитуємо на Бога,  маємо відчувати, що це єдина мова, якою можна користуватися, щоб говорити з Богом. І тоді, на наш подив, ми побачимо, що мова Бога – та сама. Він не користується іншою, відмінною від нашої, мовою. Він розмовляє тою ж мовою – мовою медитації. Коли ми медитуємо, ми промовляємо до Нього. Коли Він медитує – а Він робить це завжди – Він промовляє до нас. Медитація – це спільна мова людини й Бога.

Наше просвітлення починається того дня, коли ми відчуваємо потребу постійної медитації. Медитацію слід практикувати не тільки щоденно і регулярно, а й безупинно. Внутрішня медитація може відбуватися щомиті. Що таке внутрішня медитація? Внутрішня жертва. Коли ми внутрішньо медитуємо, ми намагаємося принести щось у жертву. Що саме? Недосконалість в нас,  що йде від незнання, невігластва. Коли ми готові принести в жертву свою недосконалість та невігластво, ми відчуваємо, що наш внутрішній резервуар зовсім порожній. І тоді він знову має бути наповненим. Невігластво змінюється знанням, недосконалість – досконалістю. Хто робить це? Бог.

img_0736Всі ми тут – шукачі, шукачі безмежної Істини. Давайте тут і зараз спробуємо вступити до життя Реальності, з правильним розумінням Істини. Істина говорить нам: «Почни там, де ти є. Якщо маєш земне бажання – почни з бажання. Якщо маєш поривання – почни з поривань. Але почни! Не чекай. Час настав. Тепер тобі вирішувати – чи йти повільно, чи йти швидко, чи бігти, чи летіти».  Бог готовий. Тепер маємо бути готові  і ми.

Все відбувається взаємно. Бог дає нам безкінечною мірою те, що ми даємо Йому надзвичайно малою мірою. Якщо ми даємо Йому краплину любові, Він дарує безкінечною мірою свою безмежну Любов. Але якщо ми підемо глибше, ми побачимо, що Бог далеко за межами таких двосторонніх взаємин. Він, не ставлячи умов, робить все в нас і для нас. Він знає, що ми безпомічні, якщо не безпорадні. Він знає, що Він – Діяч, він – Дія, і Він – Плід її. Він – Гравець, Він – Гра, і Він – Результат. Але якщо ми зможемо свідомо стати єдині з Його всеохоплюючою Волею, то ми будемо Його свідомим інструментом. Зараз ми – Його власність, але якщо ми зможемо стати єдині з Ним, то ми будемо також і Самим Володарем. Це те, що ми розуміємо під найвищим просвітленням – коли власність і Володар стають повністю і нероздільно єдині”.

Sri Chinmoy, Meditation: Gods BlessingAssurance.

 

[column col=”1/4″]

 [/column]

Самопізнання – усвідомлення й здійснення людиною своєї глибинної суті. Різні науки та сфери знання пропонують для цього різні методи.
Та глибинного духовного самопізнання можна досягти шляхом йоги. Одними з найпоширеніших і найдієвіших способів духовного самопізнання є читання духовних книг, спілкування з людьми, які займаються практикою, прослуховування та виконання духовної музики, медитація, мантри, самозречене служіння (карма йога).

Всі ці складові самопізнання стають особливо ефективними за керівництва Вчителя йоги, або духовного Вчителя. Справжнім Вчителем, Гуру може бути тільки той, хто сам досяг у самопізнанні повної духовної досконалості, або осягнення Найвищого. Він має доступ до найвищого Знання, найвищої Мудрості та найвищого Світла.

Тому можна вважати що практика під керівництвом Учителя є найефективнішим способом духовного самопізнання на шляху йоги.

З духовних книжок можна черпати як натхнення йти шляхом саморозвитку, так і безцінний досвід та практичні поради. “Коли жага пізнати сенс життя та осягнути реальність Бога змушує тебе плисти проти течії, мудрість того, хто вже успішно переплив ці води, є справді безцінною” (Peter Pitzele). У книжках Вчителі вказують шлях, розповідаючи, як інтегрувати найвищі духовні істини у повсякденне життя. Важливо, щоб книжки були написані справжніми просвітленими Вчителями й духовними людьми, а не просто тими, хто робить перші кроки на шляху осягнення Істини. Якщо регулярно читати духовні тексти, принаймні півгодини на день, розуміння духовних настанов життя буде постійно поглиблюватись, а натхнення буде рости. Й саме читання таких книг приносить легкість і радість.

Іншою ефективною практикою вважаються мантри і музика. Одухотворена музика мовить до серця, пробуджуючи прекрасні, світлі й духовні почуття. З прадавніх часів виконання мантр вважається дуже ефективним способом пізнання Найвищого, і багато духовних шукачів досягли глибинного самопізнання через мантри. Мантра – особливий звук, склад, слово чи фраза, сповнений священної сили. В Індії існує споконвічна практика повторення мантр. Є мантри як для пробудження духовної сили, самовдосконалення, розвитку певних аспектів своєї духовної природи, так і для суто практичних потреб (здоров’я, захисту, розвитку творчих здібностей, матеріального процвітання тощо).

Крім того, деякі духовні Вчителі сучасності, розуміючи динамізм і великі вимоги сьогоднішнього життя, також приділяють увагу вдосконаленню й розвитку фізичного тіла, адже все в людині має бути розвинене гармонійно, самовдосконалення й самопізнання – інтегральний шлях. І без належного фізичного здоров’я й енергії жодна людина не зможе ефективно практикувати медитацію чи слугувати людству й суспільству.